Wykonywanie wykrojników

wykonywanie wykrojnikowWykonywanie wykrojników to złożony proces produkcyjny, który wymaga znajomości materiału, który będzie wykrojnikiem obrabiany, a także posiadania nowoczesnego parku maszynowego, który będzie w stanie wykonać pojedyncze elementy lub krótkie ich serie z dość dużą dokładnością. Wykonywanie wykrojników zaczyna się od przygotowania bardzo dokładnych projektów. Nawet jeśli nie wyglądają one na skomplikowane, są takie, szczególnie jeśli wykrojnik poza listwami tnącymi ma mieć też listwy bigujące (bigi) lub perforujące. W tych przypadkach nawet stosunkowo niewielkie przesunięcie w projekcie może spowodować, że wykrojnik będzie bezużyteczny.

Jest to podstawowy powód, dla którego do wykonywania wykrojników używa się obecnie coraz bardziej zaawansowanych obrabiarek CNC i nie tylko. Są to urządzenia, które pozwalają na zachowanie jeszcze wyższej precyzji przy jednoczesnym umiarkowanym koszcie produkcji wykrojnika. Precyzja obrabiarek ma też wpływ na trwałość wykrojnika. Jego ostre krawędzie, jeśli będą wykonane z dużą dokładnością, dłużej zachowają swoją funkcję. To wpływa na dalsze obniżenie kosztów, bo choć produkcja precyzyjnego wykrojnika kosztuje więcej, to używając go, można też wyprodukować więcej przedmiotów, co oznacza niższy koszt jednostkowy.

Wykonywanie wykrojników – Technologia produkcji

Technologia produkcji wykrojników ewoluowała przez wiele lat i dziś można spotkać się z wieloma opiniami na ten temat. Jest tak przede wszystkim dlatego, że wykrojniki różnią się między sobą w zależności od tego, jaki jest ich typ i do pracy z jakimi materiałami są przeznaczone. Inna jest konstrukcja wykrojników płaskich, inne obrotowych, inaczej powinny być wykończone wykrojniki do tektury, a inaczej do cieńszego papieru. To wszystko wpływa na projekt wykrojnika i precyzję wymaganą przy jego wykonaniu. Należy pamiętać, że wykrojniki projektuje się z myślą o długim okresie eksploatacyjnym, a to wymaga uwzględnienia specyfiki materiału. Choć z pozoru nie muszą one być ostre, bo w starciu stali z papierem wykrojnik jest na wygranej pozycji, to jednak sytuacja się zmienia, jeśli wziąć pod uwagę, że takich arkuszy do cięcia są tysiące albo miliony, a najczęściej też wykrojnik nie będzie obrabiał jedynie jednego arkusza w danym momencie, ale cały sztapel.

Wiele etapów procesu

Wykonywanie wykrojników to czynność wieloetapowa i złożona. Każdy wykrojnik musi być wykonany z precyzją pozwalającą nie tylko na dokładne cięcie arkuszy, ale przede wszystkim na prawidłowe jego zamocowanie do pracy lub walca. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, ponieważ przy siłach działających na wykrojnik nawet stosunkowo niewielkie odstępstwo od projektu może doprowadzić do uszkodzenia samego wykrojnika, albo stopy prasy, do której jest on przymocowany. Aby tego uniknąć, projekty wykrojników sprawdza się kilkakrotnie, a do ich produkcji stosuje się jedne z dokładniejszych maszyn, jakie są dostępne. Produkcji precyzyjnych wykrojników podejmują się tylko niektóre firmy, a użytkownicy wykrojników też najczęściej wcale nie powierzają ich przygotowania firmom bez odpowiedniego doświadczenia.

Zobacz również: Obróbka elektroerozyjna