Toczenie CNC

toczenie cncNowoczesne tokarki pozwalają na toczenie CNC zarówno pojedynczych elementów, w tym przede wszystkim prototypów, ale nie tylko, jak i prowadzenie produkcji seryjnej. Toczenie CNC jest często wykorzystywane nie tylko przy prototypowaniu, ale również przy odtwarzaniu części maszyn i urządzeń. Można w ten sposób odtworzyć elementy z projektu lub z rzeczywistych obiektów, które zostaną wcześniej przetworzone w specjalnym oprogramowaniu na swoje wirtualne modele. Taka technologia sprawia, że nie tylko produkcja nowych urządzeń, ale także naprawa starszych i uszkodzonych oraz ich modernizacja staje się możliwa zarówno technologicznie, jak i ekonomicznie.

Centra tokarskie sterowane numerycznie to maszyny, które w połączeniu z profesjonalnym oprogramowaniem CAD/CAM zapewniają olbrzymią precyzję wykonywanych prac i jednocześnie dają spore możliwości konfiguracyjne. Czteroosiowe tokarki CNC z zestawami napędzanych narzędzi na 12-osiowych głowicach hybrydowych to sprzęt, który pozwala na pracę z dokładnością nieosiągalną w tradycyjnym parku maszynowym. Dodatkowy osprzęt pozwalający na unieruchomienie obrabianych brył dodatkowo zwiększa niezawodność, co sprawia, że już przy pierwszym podejściu wyprodukowany element będzie w pełni zgodny z narzuconą specyfikacją, a dokładność odwzorowania będzie na tyle duża, że zaspokoi nawet najbardziej wymagających klientów.

Toczenie CNC czynniki wpływające na efekt

Uzyskanie pożądanego efektu toczenia CNC zależy od kilku czynników. Choć obróbce w ten sposób można poddać wiele metali, w tym nie tylko metale żelazne i nieżelazne, ale również stal kwasoodporną i niektóre tworzywa sztuczne, to uzyskanie wymaganej precyzji zależy od prawidłowego dobrania profesjonalnego osprzętu. W wielu centrach obróbkowych narzędzia są zużyte i nie spełniają podstawowych wymogów funkcjonalnych, a same maszyny są obsługiwane nieumiejętnie.

Efektem jest powstanie modeli, których specyfikacja znacząco odbiega od projektu, co jest poważnym problemem. Zasadniczo toczenie CNC może odbywać się z dokładnością sięgającą setnych części milimetra na całej długości toczenia (w większości obrabiarek jest to 300-400 milimetrów). Relatywnie niska cena obrabiarek sprawiła, że obecnie firm zajmujących się świadczeniem usług, w tym toczenia CNC, jest bardzo dużo. Praktyka pokazuje, że tylko nieliczne z nich są godnymi zaufania kontrahentami i tylko w niektórych zatrudnieni są technicy mający doświadczenie w swojej pracy. Maszyny są prawidłowo ustawione i należycie konserwowane, co jest podstawowym obowiązkiem, jeśli wynik toczenia ma być zbieżny z projektem.

Przy poszukiwaniu wykonawcy toczenia CNC warto więc oczywiście zwrócić uwagę na parametry techniczne samej tokarki. Ale o wiele ważniejsza jest profesjonalna obsługa techniczna, bez której wysoka precyzja i szybkość pracy w parku maszynowym nie staną się rzeczywistością. Ceny, które są dość jednolite i zależą głównie od możliwości technicznych i stopnia skomplikowania projektu, nie są dobrym wskaźnikiem, który można by było wykorzystać przy wyborze wykonawcy.

Zobacz również: Cięcie plazmą