Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem w ogólnym pojęciu jest rodzajem ubytkowej obróbki materii, polegającym na zdejmowaniu (skrawaniu) małych części obrabianego materiału. Warstwa usuniętego materiału w czasie tego procesu przekształcona jest w wiór. W zakres tej obróbki wchodzą takie usługi, jak wszelkiego rodzaju:

  • szlifowanie,
  • frezowanie,
  • toczenie;

Dla sprostania współczesnym standardom światowym, znakomita większość elementów kształtowanych poprzez obróbkę skrawaniem jest wykonywana na maszynach sterowanych numerycznie. Obróbka skrawaniem CNC jest wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu i związanych z nim nowych technologii.

Zalety obróbki skrawaniem CNC

Główną zaletą obróbki skrawaniem CNC w szlifowaniu, frezowaniu czy toczeniu to szybkość działania i precyzja wykonania, dlatego jest wykorzystywana do kształtowania elementów w przemyśle metalowym. Maszyny takie jak tokarki, frezarki i szlifierki CNC pozwalają na bardzo szybką obróbkę w celu uzyskania żądanego kształtu z dokładnością do setnych milimetra.

Szerokie zastosowanie obróbki CNC

W obecnych czasach, w dobie zawansowanych technologii żadna forma wtryskowa nie mogłaby powstać bez wykorzystania frezarek CNC oraz żaden wał korbowy w nowoczesnych pojazdach bez tokarek CNC. Dzięki sterowaniu CNC obróbka skrawaniem daje możliwość uzyskiwania dowolnych krzywizn i skomplikowanych powierzchni i nie ogranicza się tylko do skrawania metali. Jest podstawą istnienia i rozwoju wielu nowoczesnych technologii związanych z wytwarzaniem elementów z tworzyw sztucznych poprzez wycinanie skomplikowanych kształtów z płaskich płyt, wykonywanie modeli oraz narzędzi dla różnych technologii a także precyzyjnym otworowaniu elementów kompozytowych np. laminatów z włóknem szklanym. Coraz częściej obrabiarki CNC wykorzystywane są w przemysłach stolarskim np. przy produkcji mebli, drzwi itd.

Rozwój technologii skrawania CNC

Technologia skrawania CNC cały czas się rozwija a także jest podstawą do rozwoju wielu innych gałęzi przemysłu. Nowoczesne sterowanie maszyn to sterowanie numeryczne, które już wyparło konwencjonalne obrabiarki. Firmy chcąc być konkurencyjne na rynku produktów uzyskanych metodami obróbki skrawaniem, są zmuszone wykorzystywać obrabiarki CNC. Dzięki zastosowanym technikom obróbki z dużymi prędkościami, obróbka CNC w porównaniu z konwencjonalnymi obrabiarkami pozwala na bardzo duże zwiększenie wydajności dbając równocześnie o dokładności i jakości detali. Korzystnie skraca czas wykonania procesu przy jednoczesnym zwiększeniu jakości co daje wymierne efekty ekonomiczne.

Celem Naszej Firmy jest stały rozwój w temacie obróbki skrawaniem a miasto Łódź przyjazne rozwojowi Naszej Firmy współuczestniczy w osiąganych przez Nas sukcesach.

Zobacz również: Szlifowanie płaszczyzn Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych Cięcie plazmą Frezowanie CNC