Obróbka skrawaniem CNC - Na czym polega

Obróbka skrawaniem CNC – Co to?

Obróbka skrawaniem w ogólnym pojęciu jest rodzajem ubytkowej obróbki materii, polegającym na zdejmowaniu (skrawaniu) małych części obrabianego materiału. Warstwa usuniętego materiału w czasie tego procesu przekształcona jest w wiór. W zakres tej obróbki wchodzą takie usługi, jak wszelkiego rodzaju:
• szlifowanie,
• frezowanie,
• toczenie;
Dla sprostania współczesnym standardom światowym, znakomita większość elementów kształtowanych poprzez obróbkę skrawaniem jest wykonywana na maszynach sterowanych numerycznie. Obróbka skrawaniem CNC jest wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu i związanych z nim nowych technologii.

Zalety obróbki skrawaniem CNC

Główną zaletą obróbki skrawaniem CNC w szlifowaniu, frezowaniu czy toczeniu to szybkość działania i precyzja wykonania, dlatego jest wykorzystywana do kształtowania elementów w przemyśle metalowym. Maszyny takie jak tokarki, frezarki i szlifierki CNC pozwalają na bardzo szybką obróbkę w celu uzyskania żądanego kształtu z dokładnością do setnych milimetra.

Szerokie zastosowanie obróbki CNC

W obecnych czasach, w dobie zawansowanych technologii żadna forma wtryskowa nie mogłaby powstać bez wykorzystania frezarek CNC oraz żaden wał korbowy w nowoczesnych pojazdach bez tokarek CNC. Dzięki sterowaniu CNC obróbka skrawaniem daje możliwość uzyskiwania dowolnych krzywizn i skomplikowanych powierzchni i nie ogranicza się tylko do skrawania metali. Jest podstawą istnienia i rozwoju wielu nowoczesnych technologii związanych z wytwarzaniem elementów z tworzyw sztucznych poprzez wycinanie skomplikowanych kształtów z płaskich płyt, wykonywanie modeli oraz narzędzi dla różnych technologii a także precyzyjnym otworowaniu elementów kompozytowych np. laminatów z włóknem szklanym. Coraz częściej obrabiarki CNC wykorzystywane są w przemysłach stolarskim np. przy produkcji mebli, drzwi itd.

Rozwój technologii skrawania CNC

Technologia skrawania CNC cały czas się rozwija a także jest podstawą do rozwoju wielu innych gałęzi przemysłu. Nowoczesne sterowanie maszyn to sterowanie numeryczne, które już wyparło konwencjonalne obrabiarki. Firmy chcąc być konkurencyjne na rynku produktów uzyskanych metodami obróbki skrawaniem, są zmuszone wykorzystywać obrabiarki CNC. Dzięki zastosowanym technikom obróbki z dużymi prędkościami, obróbka CNC w porównaniu z konwencjonalnymi obrabiarkami pozwala na bardzo duże zwiększenie wydajności dbając równocześnie o dokładności i jakości detali. Korzystnie skraca czas wykonania procesu przy jednoczesnym zwiększeniu jakości co daje wymierne efekty ekonomiczne,

Na czym polega obróbka skrawaniem?

W kontekście obróbki CNC, czyli sterowanej komputerowo, często spotykamy się z pojęciem obróbki skrawaniem. Co to za proces? Co go wyróżnia? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ta popularna obecnie metoda ma na celu usunięcie nadmiaru materiału z elementów, a następnie nadanie im takiej formy, jaka jest wymagana na dalszego prowadzenia produkcji. Technikę stosuje się w branży motoryzacyjnej, przemysłowej, do produkcji części samochodów czy maszyn. Wykorzystywane w procesie narzędzia do frezarki, szlifierski, wiertarki oraz tokarki. Usunięty przy ich pomocy naddatek jest odpadem, który nazywamy wiórem.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem odbywa się na wiele sposobów, metodami, które określamy jako zmechanizowane lub ręczne. Dzisiaj najbardziej popularne są techniki obróbki maszynowej sterowane numerycznie. Pozostawiają one szerokie pole dla wyobraźni konstruktora tworzącego projekt i programującego urządzenie.
Do najważniejszych technik obróbki skrawaniem zalicza się:
• wiercenie,
• frezowanie,
• toczenie,
• szlifowanie,
• wytyczanie.
Dopasowanie właściwej metody odbywa się na podstawie tego, co chce otrzymać klient, jaki rodzaj materiału jest poddawany obróbce i wielkości serii.

Jakie rodzaje materiałów obsługuje obróbka skrawaniem?

Jest wiele materiałów, które z powodzeniem można obrabiać skrawaniem, czyli pozbywając się naddatku surowca. Możemy skrawać poprzez frezowanie, gwintowanie, wiercenie, szlifowanie i inne sposoby drewno, szkło, metal, kamień oraz tworzywa sztuczne. Co ważne, bez względu na rodzaj materiału, jego parametry i grubość, udaje się niezwykle precyzyjnie odwzorować projekt komputerowy. Dokładnie takie same wymiary i cechy każdego produktu pozwalają na prowadzenie udanych produkcji seryjnych, przy minimalnym zaangażowaniu czasu oraz wysiłku pracowników. Oszczędności w tym zakresie przekładają się na niższy koszt zamówień, które zazwyczaj wyceniane są indywidualnie.
Zapraszamy do skorzystania usług obróbki skrawaniem cnc w Łódzkim!

Leave a Reply