Frezowanie CNC

Frezowanie cncFrezowanie CNC nie jest szczególnie skomplikowanym procesem, jeśli ogląda się je z pewnej odległości. W praktyce jednak niezwykle precyzyjne urządzenia pozwalają na wykonanie takich frezów, których przygotowanie tradycyjnymi obrabiarkami byłoby zupełnie niemożliwe. W najprostszym nawet wariancie, jakim jest frezowanie CNC 2D, a więc tylko w jednej płaszczyźnie na określoną głębokość, proces ten charakteryzuje się bardzo duża powtarzalnością wyniku oraz maksymalną precyzją.

Bardziej rozbudowane obrabiarki pozwalają na frezowanie CNC 3D, a więc bloków trójwymiarowych w każdej z trzech płaszczyzn na niemal dowolną głębokość. Rozwinięciem techniki frezowania trójwymiarowego jest frezowanie CNC 5D, w którym obrabiarka może wykonać dodatkowy obrót wokół dwóch osi. W tym wariancie uzyskuje się bryły o większej ilości detali i z jeszcze większa precyzja niż w przypadku obrabiarek trójwymiarowych.

Frezowanie CNC a straty materiału

W każdym przypadku frezowanie CNC wiąże się z ograniczeniem strat materiału – oczywiście są one trwale związane z charakterem samego procesu, ale zwiększenie precyzji pracy urządzeń sprawia, że błędne elementy nie powstają w ogóle, a te, które są tworzone, są idealnie zgodne z projektem. Precyzja frezarek sterowanych numerycznie jest na tyle duża, że pozwala na wykonywanie elementów z precyzją wymaganą w przemyśle lotniczym. Jest to poziom, który w innych branżach był odrzucany ze względów finansowych przed rozpowszechnieniem obróbki CNC. Obecnie frezarki sterowane numerycznie to urządzenia cechujące się bardzo duża wydajnością i umiarkowanym apetytem na energię, w związku z czym prototypowanie czy nawet produkcja seryjna pewnych elementów tym sposobem jest relatywnie tania, a niezawodność tej metody sprawia, że równocześnie możliwe jest utrzymanie najwyższych standardów jakościowych.

Wymagania

Frezowanie CNC stawia właściwie tylko jedno wymaganie – obrabiarka musi być doskonale zaprogramowania i prawidłowo eksploatowana. Przy urządzeniach zapewniających maksymalną precyzje obróbki wszystkie ewentualne usterki muszą być diagnozowane i naprawiane bardzo szybko. W wielu firmach oferujących feezowanie CNC tak nie jest – w celu zmniejszenia kosztów własnych sztucznie przedłuża się okres eksploatacyjny frezów i zespołu napędowego, a programowanie odbywa się w pośpiechu, co nierzadko kończy się błędami. Należy pamiętać, że metoda ta, jeśli ma być użyteczna, wymaga absolutnie sprawnego sprzętu i profesjonalnej obsługi. Nie jest możliwe wykonanie precyzyjnego frezowania, jeśli końcówki robocze obrabiarki są zużyte albo niewłaściwie dobrane.

Minimalny błąd technika popełniony przy programowaniu również może mieć fatalne skutki – przy precyzji sięgającej 0,01 mm/ 100 mm nie można sobie pozwolić na najmniejsze przeoczenia, a wartość ta uzmysławia również, jak ważne jest, aby maszyna była prawidłowo ustawiona i absolutnie sprawna – nawet minimalny luz na wrzecionie może spowodować, że frezy będą znacznie wykraczały poza projektowy margines błędu. Niestety dziś znalezienie dobrego wykonawcy, który frezowanie CNC wykona w najwyższym standardzie, często jest bardzo trudne.

Zobacz również: Toczenie CNC