Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych – czym są i jak powstają

Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych – czym są i jak powstają?

Formy wtryskowe służą do formatowania tworzyw sztucznych. Mają one szerokie zastosowanie w branży spożywczej jak również w branży elektronicznej i motoryzacyjnej. Pozwalają na produkowanie wielu elementów o dokładnie takich samych parametrach i powtarzalnych cechach. Są nieocenionym wsparciem zwłaszcza w produkcjach seryjnych, także w tworzeniu elementów małych, o nietypowych cechach. Wszystko odbywa się na podstawie wykonanego projektu, w wersji 2D lub 3D, zazwyczaj w programie CAD. Po projekcie przychodzi czas na wybór metody – zazwyczaj wybór następuje między metodą gorącokanałową a zimnokanałową. Po powstaniu prototypu kontroluje się efekty i wprowadza ewentualne korekty przed dalszą produkcją seryjną.

Proces formatowania wtryskowego

Formowanie wtryskowe do tworzyw sztucznych polega na wtryskiwaniu ciekłego tworzywa do gniazda formy, po jego zastygnięciu powstaje tzw. kształtka lub wypraska, która zostaje usunięta z formy wtryskowej razem z układem wlewowym. Następnie układ wlewowy oddzielany jest od wypraski i powstaje gotowy wyrób z tworzywa sztucznego.

Etapy wytwarzania form wtryskowych

Wysokiej jakości formy wtryskowe do tworzyw sztucznych powstają w ramach precyzyjnie zarządzanego procesu produkcyjnego, na który składa się:
• Wykonanie projektu detalu w wersji 2D i 3D w zależności od tego czy detal ma prosty lub skomplikowany kształt. Obecnie standardowo wykonuje się to przy użyciu oprogramowania CAD 3D.
• Wykonanie projektu formy. Na podstawie projektu detalu i zgodnie z ustaleniami z klientem dotyczącymi typu formy (gorącokanałowa, zimnokanałowa, jednogniazdowa, wielogniazdowa) wykonuje się szczegółowy projekt formy wtryskowej.
• Wykonanie formy, wstępne próby, dopracowanie formy po wstępnych próbach. Na bazie projektu wykonanie formy z metalu.
Forma posiada następujące układy funkcjonalne:
• gniazdo lub gniazda formujące
• układ wlewowy
• układ chłodzenia formy i wypraski
• układ wypychania wypraski
• układ usuwania wlewka
• elementy prowadzące i ustalające połówki formy
• napędy płyt i segmentów
• obudowę

Z czego składa się forma wtryskowa?

Wiele elementów wchodzi w skład formy wtryskowej. Podzespoły dzielą się na ruchome, mocowane do stołu wtryskarki oraz nieruchome. W produkcji seryjnej wyróżniamy takie układy funkcjonalne jak gniazda formujące, układy wlewowe, chłodzenia form, wypychania wypraski, usuwania wlewka, napędy segmentów, elementy prowadzące, uzupełniające, ustalające i obudowa.
Formy mogą być jednogniazdkowe (jednokrotne) i wielogniazdkowe (wielokrotne). Same kanały wtryskowe składają się z centralnego kanału przepływowego i kanału doprowadzającego, który łączy kanał przepływowy z gniazdem formy. Do tego są jeszcze przewężki pełniące funkcję ujścia kanału. Zaufaj producentowi form wtryskowych z Łodzi!

Leave a Reply